Nauka fotografii to nie tylko wykłady i ćwiczenia, ale również wyjazdy plenerowe i praca zespołowa.

Dlatego właśnie w każdym roku nauki organizujemy dla naszych słuchaczy plenery wyjazdowe.

Naukę rozpoczynamy od pleneru integracyjnego tradycyjnie odbywającego się w Stegnie w ostatnich dniach września. Plener ten to nie tylko rozrywka i okazja do poznania innych słuchaczy i wykładowców, ale przede wszystkim początek nauki w naszej szkole. Aby to ułatwić do dyspozycji mamy trzy studia fotograficzne, w których wszyscy uczestnicy wyjazdu mogą zapoznać się z podstawami pracy ze sprzętem studyjnym. Praca dzielona jest pomiędzy zadania realizowane w plenerze, a ćwiczenia studyjne.

Dzięki uprzejmości producentów i dystrybutorów sprzętu fotograficznego dotychczasowe plenery stanowiły również doskonałą okazję do zapoznania się z najnowszym sprzętem fotograficznym. Dotychczas gościliśmy na plenerach przedstawicieli firm Sigma, Olympus i Hensel, Canon.

Oprócz dłuższych plenerów, na przełomie kwietnia i maja słuchacze z pracowni krajobrazu i dokumentu obu klas wyjeżdżają na całodzienny plener w ciekawe miejsca województwa pomorskiego. Odwiedziliśmy między innymi Władysławowo, Puck, Gniew, Pasłęk. W czasie każdego z tych plenerów prowadzone są praktyczne, terenowe zajęcia poświęcone fotografii dokumentalnej i krajobrazowej, a także fotografii architektury i krajobrazu miejskiego.

Od 2013 roku jeździmy również na plenery wakacyjne, na początku lipca przez 7 dni intensywnie fotografujemy miejsca na co dzień niedostępne dla turystów. Na pierwsze plenery wakacyjne w latach 2013 i 2014 wybraliśmy Dolny Śląsk (szczegóły w Kronice Szkoły), a w 2015 jedziemy na Podlasie. W czasie plenerów tych nie ma formalnych zajęć, co pozwala wszystkim uczestnikom skupić się bez przeszkód na fotografowaniu.

Dotychczasowe plenery na Dolnym Śląsku podsumowaliśmy wystawami prezentowanymi m in. na Zamku Książ oraz w Muzeum Filumenistycznym w Bystrzycy Kłodzkiej.