Cyjanotypia dla zaawansowanych – kontrola kontrastu, tonowanie i barwienie

Większość z nas doskonale wie, że cyjanotypia jest niebieska. Taki właśnie jest jej naturalny kolor i tak wyglądały pierwsze wykonywane w tej technice odbitki. Nie oznacza to jednak, że cyjanotypia zawsze musi być tylko i wyłącznie niebieska. Możemy bez większego wysiłku zmienić jej kolor korzystając z rozmaitych sposobów jej tonowania i barwienia, zarówno z wykorzystaniem typowych, łatwo dostępnych materiałów takich, jak herbata, jak i bardziej zaawansowanych metod chemicznych.

81-t7-na-podw-d72

Zapraszam wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w czterogodzinnym warsztacie, prowadzonym w trybie wideo konferencji, w czasie którego poznacie nie tylko techniki tonowania cyjanotypii, ale również sposoby kontrolowania kontrastu czy manipulowania gotowymi odbitkami. W czasie warsztatu:

  • poznamy rozmaite tonery i barwniki, które mogą zostać wykorzystane w procesie tonowania cyjanotypii oraz zobaczymy na żywo sposób pracy z ich wykorzystaniem i osiągane rezultaty,
  • nauczymy się zmieniać kontrast powstających zdjęć by dostosować je do posiadanych negatywów,
  • poznamy podstawowe metody korygowania wykonanych zdjęć poprzez ich osłabianie,
  • nauczymy się kolorować powstałe zdjęcia monochromatyczne tak, jak czyniono to w wieku dziewiętnastym,
  • nauczymy się woskować powstałe fotografie dla pogłębienia cieni i zwiększenia ich wyrazistości i trwałości

84--czarna-herbata

Podobnie jak ma to miejsce w przypadku pozostałych naszych zajęć online, warsztat opiera się na demonstracjach, dzięki czemu wszyscy uczestnicy będą mogli zobaczyć poszczególne etapy procesu. Tryb konferencji sprawia, że nie będziemy ograniczać się do jednostronnej komunikacji, wykładu, a sam warsztat przyjmie kształt spotkania w ciemni, wspólnego doświadczenia, w czasie którego każdy może zadać pytanie, zarówno prowadzącemu, jak i grupie i możemy wszyscy swobodnie wymieniać się doświadczeniami i rozwiewać wątpliwości.

Nie zabraknie także okazji do swobodnej rozmowy czy po prostu wymiany doświadczeń i inspiracji.

Prowadzący: Radosław Brzozowski, autor podręcznika „Cyjanotypia – Przewodnik praktyczny”

Czas trwania: 4 godziny

Cena warsztatu: 140 zł

Najbliższy warsztat: 7 kwietnia 2020, godzina 16