„Odbitka Albuminowa. Przewodnik Praktyczny”

„Odbitka Albuminowa. Przewodnik Praktyczny”-  jest to już druga książka o historycznych technikach w fotografii, autorstwa naszego Dyrektora Radosława Brzozowskiego, wydana nakładem Wydawnictwa Szlachetna Fotografia.

Odbitka albuminowa to jedna z najważniejszych, i najpiękniejszych technik w historii fotografii. Technika, w której tworzyli najwięksi mistrzowie wieku dziewiętnastego i wielu fotografów wieku dwudziestego; by wymienić tylko sławną portrecistkę Margaret Julię Cameron i autora magicznych zdjęć Paryża, Eugene Atget’a.

Jest to pierwsza technika pozytywowa, która zrobiła wieloletnią, światową karierę zdobywając szczególną popularność na Starym Kontynencie, gdzie zdominowała fotografię na całe dziesięciolecia. Z jednej strony technika ta zapewnia ogromne możliwości kształtowania wyglądu obrazu, wybór powierzchni matowej bądź błyszczącej i wpływ na kolorystykę powstałego obrazu poprzez tonowanie, z drugiej jest ona relatywnie prosta, nie wymaga skomplikowanego zaplecza czy trudnych do zdobycia materiałów. Dzięki temu odbitka albuminowa sprawdza się też znakomicie jako pierwszy krok w stronę tradycyjnych metod fotograficznych, jest doskonałą okazją by rozpocząć samodzielne wykonywanie klasycznych odbitek fotograficznych. Nie potrzeba do tego ani rozbudowanej, profesjonalnie wyposażonej ciemni, ani niezbędnej w technice mokrego kolodionu kamery wielkoformatowej.

W książce ukazały się również fotografie Małgorzaty Bardoń i rysunki Karoliny Machut

Książka jest do zakupienia na sklepie  Szlachetna Fotografia lub u nas w szkole.