Eugeniusz Nurzyński w Bruderschaft w Gdańsku

„Morskie Impresje”
Z ogromną przyjemnością zapraszamy na wernisaż i wystawę zdjęć Eugeniusza Nurzyńskiego w Bruderschaft.
Wernisaż 6.03. wtorek godzina 19:00
Wystawa potrwa do 9 kwietnia.

Eugeniusz Nurzyński – mieszkaniec Zaspy , rocznik 1953
-fotograf, kulturoznawca. Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego. Członek Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego, którego był prezesem przez trzy kadencje. Ponadto członek Gdańskiego Towarzystwa Twórczości Fotograficznej, Fotoklubu RP i Związku Polskich Artystów Fotografików. Nauczyciel fotografii w Trójmiejskiej Szkole Fotografii.
Jego główne zainteresowania artystyczne koncentrują sie wokół fotografii reporterskiej i dokumentalnej, w szczególności o tematyce marynistycznej. Dokumentacja przemian kulturowych, którą prowadzi od ponad 30 lat, zaowocowała 8 dużymi cyklami fotograficznymi. Najsłynniejszym z nich są „Rybacy z Orłowa”, który znajduje się w zbiorach Muzeum Miasta Gdyni. Do pozostałych należą: „Stocznia Gdańska”, „Hel”, „Krajobraz po PGR-ach”, „Trzy Krainy”, „Górale z Chochołowa”, „ Kurpie” i „Podlasie”.
Laureat ponad 100 nagród i wyróżnień, swoje zdjęcia prezentował na ponad 250 wystawach zbiorowych i indywidualnych, a także w wielu czasopismach, m.in. w Dzienniku Bałtyckim, Morzu, Pomeranii, Tygodniku Solidarność.
Wystawa „Morskie impresje” została zrealizowana dzięki Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego dla twórców kultury w 2015 roku.
Zdjęcia prezentowane na wystawie to bardzo indywidualnie potraktowana tematyka marynistyczna. Obrazy fotograficzne, zbliżone w nastroju do impresjonistycznego malarstwa, pokazują porty i przystanie rybackie pomorskiego wybrzeża.

morskie-impresje