t13

Zapraszamy na warsztat online pozwalający na poznanie tajników jednej z najstarszych technik fotograficznych, jaką jest wynaleziona na początku lat czterdziestych dziewiętnastego wieku cyjanotypia.

Cyjanotypia to niezwykły proces, pozwalający na uzyskanie przepięknych, niebieskich fotografii o znakomitej trwałości (do dziś istnieją oryginały z początku wieku dziewiętnastego). Ponieważ jest to proces, w który fotograf samodzielnie przygotowuje materiały światłoczułe, na których powstaną jego odbitki, daje on niezwykłe zupełnie możliwości manipulowania obrazem, świadomego tworzenia niedoskonałości i pracy na różnych powierzchniach, począwszy od różnych rodzajów papieru, przez tkaniny, drewno, szkło czy metal.

W czasie czterech godzin warsztat uczestnicy zdobędą wszystkie informacje niezbędne do rozpoczęcia samodzielnej pracy z tą techniką, a sam warsztat to w znakomitej większości praktyczne demonstracje.

59-img033

W czasie prowadzonego w trybie telekonferencji warsztatu uczestnicy:

  • poznają niezbędne do pracy odczynniki, materiały i narzędzia,
  • poznają różne metody rozkładania roztworu światłoczułego na papierze,
  • nauczą się wykonywać luksografie,
  • nauczą się przygotowywać negatywy cyfrowe do pracy w technice cyjanotypii,
  • nauczą się przygotowywać materiały światłoczułe, a także naświetlać i obrabiać odbitki,
  • nauczą się oceniać poziom ekspozycji odbitek przed ich wywołaniem,
  • poznają podstawowe zasady tworzenia ciemni w warunkach domowych.

Nie zabraknie także czasu na swobodną dyskusję o fotografii, zadawanie pytań i konsultacje zdjęć uczestników czy porady dotyczące wykonywania cyjanotypii w warunkach domowych, bez profesjonalnego laboratorium.

Wybrany dla warsztatu format konferencji sprawi, że nie będzie to klasyczny wykład czy prezentacja, jaką można nagrać i odtwarzać w sieci nieskończoną ilość razy lecz prawdziwe spotkanie i rozmowa o fotografii, gdzie oprócz słuchania prowadzącego i oglądania prowadzonej przez niego demonstracji, uczestnicy będą mieli możliwość swobodnego zadawania pytań czy wymiany poglądów. Ułatwi to ograniczona liczba uczestników każdego spotkania.

Program warsztatu obejmuje cały proces tworzenia cyjanotypii od momentu zakupu odczynników, przez przygotowanie roztworu, uczulenie papieru, aż po wykonanie ukończonej odbitki.

Warsztat jest odpowiedni dla osób początkujących, które nie posiadają wcześniejszego doświadczenia w pracy w ciemni lub wykonywaniu zdjęć z użyciem technik historycznych.

Prowadzący: Radosław Brzozowski, autor podręcznika „Cyjanotypia – Przewodnik praktyczny”

Czas trwania warsztatu: 4 godziny

Cena: 140 złotych

Najbliższy warsztat: 3 września 2020. Godzina 17.00