Vandyke to kolejna z pięknych, dziewiętnastowiecznych technik fotograficznych, pozwalających na swobodne wykonanie odbitek w domowych warunkach, bez skomplikowanego sprzętu czy ciemni. Inaczej jednak niż cyjanotypia, technika ta pozwala na uzyskanie zdjęć o przyjemnej, brązowej kolorystyce. Podobnie jak cyjanotypia i znakomita większość dawnych procesów fotograficznych pozwala ona na uzyskanie zdjęć o znakomitej trwałości, choć akurat wokół tej techniki narosło mnóstwo mitów trwałość tą kwestionujących. Wszystkie one wynikają jednak z niestarannej bądź wręcz nieprawidłowej obróbki odbitek, a zdjęcia wykonane prawidłowo i starannie bez trudu przetrwają sto i więcej lat.

Brąż Vandyke-Radosław Brzozowski-Vandyke Brownprint10

Zapraszam do udziału w czterogodzinnym warsztacie poświęconym tej pięknej technice, w czasie którego poznacie podstawy pracy z jej użyciem i nauczycie się samodzielnie wykonywać piękne odbitki. W czasie warsztatu:

  • poznacie różne sposoby rozkładania emulsji światłoczułej na papierze,
  • nauczycie się samodzielnie przygotowywać materiały światłoczułe,
  • nauczycie się przygotowywać negatywy w oparciu o pliki cyfrowe,
  • nauczycie się tworzyć pracownię w warunkach domowych,
  • nauczycie się naświetlać odbitki wykonane w technice brązu Vandyke,
  • nauczycie się oceniać ekspozycję odbitek,
  • poznacie prawidłowy proces obróbki wykonanych w tej technice zdjęć.

vandyck2

Warsztat, oparty będzie na demonstracji wykonywanej przez prowadzącego, jednak dzięki trybowi video konferencji nie zabraknie także możliwości zadawania pytań czy wręcz swobodne dyskusji jaka normalnie miałaby miejsce w czasie wspólnej pracy w ciemni. Uczestnicy będą również mogli samodzielnie wykonać odbitki we własnych ciemniach korzystając z instrukcji prowadzącego i skonsultować osiągnięte rezultaty. Ograniczona liczba uczestników z pewnością ułatwi również swobodną dyskusję i wymianę doświadczeń.

Warsztat jest odpowiedni dla osób początkujących, które nie posiadają wcześniejszych doświadczeń w pracy z techniką brązu Vandyke czy też z technikami historycznymi w ogóle.

Prowadzący: Radosław Brzozowski

Czas trwania: 4 godziny

Najbliższy warsztat: 7. maja 2020, godzina 16

Cena: 140zł

Cena promocyjna: 50zł (obowiązuje do końca trwania epidemii)