s.kitowskiSŁAWOMIR KITOWSKI – gdynianin w trzecim pokoleniu, autor i wydawca cenionych albumów i książek o Gdyni. Badacz i popularyzator jej dziejów, kultury i nadmorskiego krajobrazu. Grafik-projektant, fotografik, plakacista, autor i uczestnik wielu wystaw, publicysta. Członek Stowarzyszenia Polskich Artystów Grafików Projektantów, absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Prowadzi Wydawnictwo Alter Ego, specjalizujące się w atrakcyjnych edytorsko i bogato ilustrowanych książkach, projektowaniu graficznym, fotografii archiwalnej i krajobrazowej. Mieszka i tworzy w Gdyni Orłowie.

Laureat prestiżowych nagród. W 2015 roku uhonorowany przez Radę Miasta Gdyni Medalem im. Eugeniusza Kwiatkowskiego „Za Wybitne Zasługi dla Gdyni”. Album „Gdynia. Miasto z morza i marzeń” przyniósł mu Nagrodę Artystyczną Prezydenta Miasta Gdyni „za piękną formę artystyczną i wykorzystanie nieznanych, cennych zdjęć” oraz tytuł Gdańskiej Książki Jesieni ’97 w konkursie „Media Książce”. Zdobył I nagrodę w międzynarodowym konkursie graficznym w Barcelonie w 1990 r. na portret Człowieka Roku’89 Lecha Wałęsy. Laureat Nagrody Prezydenta Gdyni (2003) „za udowodnienie, że edytorstwo to sztuka oraz za umiejętne połączenie profesjonalizmu wydawcy z artystycznym wyczuciem” jako wydawca i autor opracowania graficznego książki naukowej M.J.Sołtysik „Na styku dwóch epok. Architektura gdyńskich kamienic okresu międzywojennego”.

Autor, współautor i wydawca książek i albumów: „Gdynia. Miasto z morza i marzeń”, „Ulice Gdyni. O historii i patronach”, „Słoneczna Gdynia”, „Port Gdynia. 80 lat młodości”, „Piękna Gdynia”, „Musicale, operetki wodewile, 50 lat Teatru Muzycznego w Gdyni”, „Gdynia Pejzaż nadmorski”, „Gdynia Pejzaż nadmorski II”, „Orłowo. Perła Gdyni. Dzieje, krajobraz, architektura”.

Nagrodzony przez Ministra Kultury Rzeczypospolitej Polskiej Złotą Odznaką „Za opiekę nad zabytkami” (2005). Autor i realizator wystawy morskiej „Polska nad Bałtykiem” na Światowej Wystawie EXPO ’98 w Lizbonie. Twórca oprawy plastycznej dużych imprez, projektant plakatów dla teatrów w Polsce i zagranicą.

Prezes Towarzystwa Przyjaciół Orłowa, zaangażowany w działalność społeczną na rzecz rodzinnego miasta, w szczególności Orłowa. Prezydent organizacji dobroczynnej Lions Club Gdynia International  (2013-2015), członek Gdyńskiego Stowarzyszenia Promocji Zdrowia Serca-Sercom i innych organizacji.

Laureat plebiscytów popularności czytelników Dziennika Bałtyckiego na „Osobowość Roku”.